FRIGOTAIMED

Frigotaimedeks nimetatakse külmhoidlas -1,5…-2℃ juures pikemat või lühemat aega säilitatud maasikataimi. Eestis ei ole siiani maasika frigotaimi toodetud. Frigotaimede tootmine on levinud ulatuslikult Hollandis ja Belgias. Taani, Rootsi ja teised Põhjamaad ostavad üsna suurtes kogustes frigotaimi Hollandist. Põhjamaade ja ka Eesti kliimaoludes on palju keerulisem frigotaimi toota kui näiteks Hollandis. Frigotaimed võetakse üles alles siis, kui taimed on kasvu lõpetanud. Meil saabub see õige aeg tavaliselt novembris-detsembris. Eestis tuleb talv ja maa külmub sageli enne, kui taimede kasv lõpeb.
Pärast taimede ülesvõtmist eemaldatakse taimedelt lehed, taimi töödeldakse seenhaiguste vastu ja pakitakse kastidesse, mis pannakse kilesse. Kastid tõstetakse külmhoidlasse, kus neid hoitakse istutamise või turustamiseni.
Taimed jagatakse risoomi läbimõõdu järgi järgmistesse kvaliteediklassidesse:

Klass A (std): alla 15mm (8-14mm)
Taimed annavad 1-2 õisikut. Maksimaalne saagivõime esimesel aastal 100g, kuid reaalne saak tootmispõllul taime kohta on ligikaudu 50g.

Klass A+: 15-18mm
Taimed annavad 2-4 õisikut. Maksimaalne saagivõime esimesel aastal 150-250g, kuid reaalne saak tootmispõllul taime kohta on ligikaudu 100g.

Klass A++: (ootepeenrataimed): üle 18mm
Taimed annavad 4-7 õisikut. Saagipotentsiaal on 300-400g taime kohta, kuid tootmispõllul 2 korda väiksem. Neid taimi kasvatatakse ootepeenras. Taimed istutatakse peenrasse augusti alguses tihedusega 25 x 30cm. Soojemates piirkondades saavutavad taimed vajaliku risoomi läbimõõdu juba sama aasta kasvuperioodi lõpuks, meie ilmastikuoludes tuleks jätta taimed aastaks ootepeenrasse.

Mida suurem on taimede risoomi läbimõõt, seda tootlikumad nad on, seepärast hinnatakse rohkem kahte kõrgemasse kvaliteediklassi kuuluvaid frigotaimi.
Frigotaimede eeliseks on see, et neid saab istutada igal ajal, nad lähevad hästi kasvama ega vaja tugevat kastmist. Suurema risoomi läbimõõduga frigotaimi kasutatakse kasvuhoones või kiletunnelis ajatamiseks, aga ka saagi ajastamiseks. Otstarbekas on istutada juuni teisel poolel, sest nii saab saagi ajal ( augustis), kui tavaistandikud on juba ammu tühjaks nopitud. Saak saadakse nendelt taimedelt umbes kaks kuud pärast istutamist.

Taimede istutamiseks ettevalmistamine.

Taimed võetakse külmast jahedasse ja varjulisse paika vähemalt 1 ööpäev enne istutamist. Taimed säilivad +2℃ juures kuni 10 päeva, kõrgema temperatuuri juures vähem. Vältida tuleks taimede jätmist päikese kätte. Hea koht istutuseelseks säilitamiseks on kelder või jahe kuur.